Wprowadzenie relikwii Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki
17-11-2024r
Minęło 40 lat od dnia, w którym ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony, torturowany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dnia 19 października 1984 roku w pobliżu Górska pod Toruniem, niezłomny „Kapelan Solidarności” rozpoczął swoją ostatnią „Drogę Krzyżową”...
Od powstania „Solidarności” ksiądz Jerzy był jej duchowym przywódcą, duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Przewodniczył nabożeństwom w intencji Ojczyzny, które były demonstracjami sprzeciwu wobec władzy komunistycznej. W swojej działalności kierował się sentencją: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Kapelan NSZZ „Solidarność” został na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym komunistycznym systemem.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku. Kościół na warszawskim Żoliborzu, w pobliżu którego został pochowany, jest dziś Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, do którego przybywają liczne pielgrzymki.
Dzisiaj w barlineckim kościele pod wezwaniem św. Wojciecha witamy relikwie błogosławionego księdza Jerzego. Relikwie zajmą miejsce w kaplicy Jemu poświęconej. Inicjatywa, początkowo kilku osób – członków i sympatyków ruchu związkowego NSZZ Solidarność, aby sprowadzić cząstkę Błogosławionego spotkała się ze zrozumieniem. Dzięki darczyńcom, którymi były osoby fizyczne, firmy i organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” działające w naszym mieście przygotowano kaplicę i ufundowano relikwie. Od dzisiaj w kaplicy bł. księdza Jerzego Popiełuszko znajdą miejsce związkowe sztandary, które swoją historię zaczynają od 1980 r.
Pamiętamy, jak w sierpniowe dni 1980 roku w całej Polsce odbywały się w zakładach pracy strajki okupacyjne. Barlinek był wtedy jedynym miastem w ówczesnym województwie gorzowskim, gdzie taki strajk miał miejsce w Zakładach Urządzeń Okrętowych BOMET. „Festiwal Solidarności” trwał ponad rok. 13 grudnia 1981 r. wprowadzono stan wojenny. Przez kolejne dni i miesiące internowano działaczy związkowych, w tym mieszkańców Barlinka. Internowano również sztandary. Trzy barlineckie sztandary NSZZ „Solidarność” znalazły się w warszawskiej siedzibie OPZZ. Po kilku miesiącach starań udało się je odzyskać. Od tego momentu nie opuszczają Barlinka, uczestnicząc we wszystkich ważnych wydarzeniach.
W Barlinku jest kilka miejsc przypominających o działalności opozycyjnej lat 80-tych poprzedniego wieku. Jedną z nich jest tablica na ścianie kościoła p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przypominająca polskie drogi do wolności od 1956 r. do 1981 r. W tym samym kościele znajduje się tablica ku pamięci ks. kanonika Franciszka Morawskiego – honorowego obywatela Barlinka, ale również kapelana lokalnych organizacji NSZZ „Solidarność”. Od dzisiaj takim miejscem staje się kaplica błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki wraz z relikwiami, którym pochylone w symbolicznym hołdzie asystować będą sztandary.
Dzisiejsze religijne i historyczne wydarzenie dokonało się ku pamięci tych, którzy walczyli o Polskę Wolną, Niepodległą i Suwerenną.
Adres
Kontakt
Nr konta parafii
GBS BANK w Barlinku
19 8355 0009 0001 6623 2000 0005